MENU MENU
global.loading
Máte zájem
o naše služby?
zavolejte
+420 727 956 406
Rádi se s Vámi potkáme osobně a poslechneme si podrobněji Vaši představu spolupráce.
Nebo nám napište
Ukažte, že nejste robot, vyberte číslo tři
Odesláním souhlasíte se Zásady zpracování osobních údajů
zpět další

Tyto čisticí prostředky nikdy nekombinujte

Tyto čisticí prostředky nikdy nekombinujte

Jste posedlí uklízením a rádi experimentujete s čisticími prostředky? Mícháte je, mixujete a přitom věříte, že vyrábíte zaručeně nejlepší domácí prostředek na uklízení? Jste přesvědčeni, že pokud jej použijete, budete mít ta nejčistší okna a lesknoucí se podlahu? Nedělejte to. Při těchto pokusech můžete akorát ohrozit své zdraví. Mohou se uvolňovat chemické látky, jimiž si poškodíte plíce. Podívejte se, které prostředky v žádném případě nemíchejte. 

 

Bělidlo + kyselý čisticí prostředek

K nejnebezpečnějším dezinfekčním prostředkům patří ty, které obsahují chlór, resp. chlornan sodný (například Domestos). Už jenom samotné používání a vdechování je pro člověka nebezpečné. Pokud se však dostanou do kontaktu s kyselým čisticím prostředkem (kyselina citrónová, kyselina chlorovodíková nebo jemný ocet), uvolní se plynný chlór, který je dvojnásobně nebezpečný. Kromě nepříjemných příznaků, jako jsou kašel nebo pálení sliznice, může v závislosti na dávce způsobit i smrt. Plynný chlór vytvoříte tím, že současně použijete čisticí prostředek obsahující chlór (Hypo, Domestos), nebo chemikálie určené pro bazény (chlórové tablety) a kyselý čisticí prostředek (např. odstraňovač vodního kamene). V kombinaci s vodou vytvoří kyselinu chlorovodíkovou nebo chlornou. Ta pak může zůstávat v záhybech potrubí, proto byste měli být při čištění odtoků opatrní. Už nízká dávka této látky způsobí podráždění očí, nosu, krku, v horším případě zvracení, nevolnost a potíže s dýcháním. Pokud dojde ke kontaktu s větším množstvím kyseliny, může se uvolnit dráždivý plyn nebo dokonce nastat malá exploze. 

Radíme:

 • při práci s čisticími prostředky obsahujícími chlór vždy pracujte při otevřeném okně, pokoj vždy dobře vyvětrejte, používejte rukavice nebo respirátor
 • pozorně čtěte návod a držte se uvedeného poměru při míchaní s vodou
 • uchovávejte mimo dosah dětí

 

Bělidlo + čpavek 

Čpavek je jedním z nejsilnějších čisticích prostředků (obsahují jej běžně dostupné přípravky na sklo a okna). Jeho použití je stejně tak nebezpečné jako u přípravků, které obsahují chlór. Při míchání bělidla a přípravků s čpavkem (amoniakem) se tvoří chloraminový plyn. Ten může podráždit oči, nos a způsobit potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi. Vdechnutí většího množství může poškodit vnitřní orgány. V případě, že je koncentrace amoniaku vysoká, může vzniknout hydrazin, jež je nejenom toxický, ale také výbušný. 

Radíme:

 • přípravky s amoniakem nemíchejte s dalšími
 • při práci nezapomeňte řádně větrat
 • nevdechujte jej, používejte roušku
 • zabraňte kontaktu s očima nebo pokožkou (používejte gumové rukavice, případně ochranné brýle)
 • uchovávejte mimo dosah dětí

 

Bělidlo + alkohol

Smíchat alkohol a běžně dostupné bělidlo není dobrý nápad. Vznikne z toho totiž chloroform – silné sedativum – které může způsobit nevolnost, závrať, ztrátu vědomí nebo i smrt. Dráždí sliznici, má vliv na nervový systém, ledviny, játra a také srdce. 

 

Bělidlo + dezinfekční prostředek (peroxid vodíku, insekticidy) 

Smícháním bělicího přípravku s produkty, které obsahují isopropylalkohol, můžete vyprodukovat plyny, které ohrožují váš nervový systém, oči, plíce, ledviny a játra. 

 

Peroxid vodíku + ocet

Díky všestrannému použití je peroxid oblíbeným čisticím prostředkem. Dokáže vyčistit spáry, zbaví nečistot troubu, odstraní skvrny na kuchyňských utěrkách. 

Pozor však na to, pokud jej budete chtít smíchat s octem. Vznikne tím kyselina peroctová – žíravina, která dráždí pokožku, oči i dýchací cesty. 

Určitě jste již slyšeli, že kombinace peroxidu a octa má vynikající čisticí vlastnosti. To je sice pravda, ale nikdy byste je neměli používat současně. Opatrně aplikujte nejdříve jeden, poté druhý. Každopádně však doporučujeme, abyste se podobným experimentům raději vyhnuli. 

 

Čisticí prostředek + Čisticí prostředek

I když kombinace dvou zdánlivě neškodných produktů může působit zcela nevinně, opak je pravdou. I toto může mít na vaše zdraví negativní dopad. Kombinujete totiž dvě neznámé látky neověřeným způsobem. 

 

Několik rad závěrem:

 • dva různé čisticí prostředky nemíchejte a nepoužívejte je ani současně na tentýž povrch
 • před použitím čisticích prostředků si vždy pozorně přečtěte návod a důsledně jej dodržujte
 • čisticí prostředky uchovávejte v původním obalu s původní etiketou
 • minimalizujte použití bělidla a amoniaku
 • pokud při práci v interiéru používáte silné chemikálie, nezapomeňte větrat, v místnosti se nezdržujte déle, než je nutné, po práci jděte na čerstvý vzduch, obličej i oči si umyjte čistou vodou
 • používejte rukavice a roušku
 • čisticí prostředky uchovávejte mimo dosah dětí 
zpět další
MENU
MENU