MENU MENU
global.loading
Máte zájem
o naše služby?
zavolejte
+420 727 956 406
Rádi se s Vámi potkáme osobně a poslechneme si podrobněji Vaši představu spolupráce.
Nebo nám napište
Ukažte, že nejste robot, vyberte číslo tři
Odesláním souhlasíte se Zásady zpracování osobních údajů
zpět další

8 tipů jak na anglický trávník

8 tipů jak na anglický trávník

...anebo, aby nezezelenal jenom váš soused

Většina z nás touží po krásném, upraveném a bohatém trávníků. Bez plevele, mechu a rovnoměrně zastřiženém. Dokonalé! Ale pouze na fotografii v katalogu. Proč se nám nedaří vypěstovat si na zahradě  stejně krásný zelený koberec? 

Odpovědí může být jeden starý vtip: Tajemství anglického trávníku tkví v jeho neustálém sečení. To zase až tak vtipné není. Kdo má tolik času, aby si jej mohl dovolit trávit denně na zahradě? I když se vám to třeba nelíbí, pravda je taková, že pouze pravidelná a profesionální péče vám zaručí, že váš trávník bude tip-top. 
Co proto musíme udělat? 

 

1. Sekat, sekat, sekat

Je to jednoduché – čím víc sekáte, tím bude trávník hezčí. Sekačku však „nakopněte“ minimálně jednou týdně a dejte jí pořádně zabrat. Ideální je, když má tráva před sečením aspoň 10 cm. Nože na sekačce musí být ostré. Jejich úkolem je přece stéblo uříznout, ne jej utrhnout. 

Náš tip: 

  • pokud vlastníte zahradu o rozloze do 250 m², úplně vám postačí vřetenová sekačka. Trávu neseče, spíše stříhá. Jestliže daný model neobsahuje sběrný koš, je nutné počítat s dodatečným shrabáním posečené trávy
  • elektrickou sekačku doporučujeme do zahrad s rozlohou do 500 m², při větších plochách (do 1500 m²) se už vyplatí investovat do benzinové sekačky
  • tráva na užitkové ploše by měla být vysoká 10 cm, na okrasné minimálně 3 cm
  • sekat trávník je vhodné jen v případě, že je tráva suchá a venku neprší

 

2. Provzdušnit, ale jak?

Kdysi se sekalo kosou a zbytky trávy se shrabaly hráběmi. Dnešní doba nám sice v mnohém ulehčuje život, přesto je však dobré mít v paměti užitečné věci z minulosti. A tím jsou právě hrábě. Jejich úkolem bylo odstranit z trávníku zbytky plevele, mechu nebo mrtvých stébel. Zároveň tím došlo k provzdušnění půdy. Moderní  alternativou je manuální nebo elektrický provzdušňovač trávníku, tzv. vertikulátor, který udělá přesně to, co již zmiňované hrábě: tedy odstraní zbytky stébel, uřízne kořeny trávy. Díky tomu vyrostou nové rostlinky a trávník bude mít kompaktnější vzhled. 

Náš tip

  • Při menších a středních plochách zkuste využít hrábě. Jejich nesporným benefitem bude časem i viditelný břišní „pekáč“. 

 

3. Vitamínová bomba pro trávník

Aby se trávě dobře dařilo a byla odolná vůči chorobám, potřebuje živiny. V současné době je na trhu mnoho přípravků a značek, je však dobré upřednostnit ty od známých profesionálních výrobců. Ideální je, pokud si zvolíte hnojivo s postupným uvolňováním živin, který je navíc smíchaný s herbicidním přípravkem, to znamená takovým, který ničí plevel. V tom případě vám bude stačit, když jej budete aplikovat pouze jednou ročně. 

Náš tip

  • hnojivo aplikujte tak, jako byste buchtu sypali cukrem. V tomto případě však půjde o „trochu větší“ buchtu
  • hnojivo aplikujte rovnoměrně. Jinak hrozí, že se vám vytvoří nehezké pruhy, nebo v tom horším případě trávu spálíte

 

4. Plevel je dřina

Pokud si vyberete hnojivo s herbicidy, větší část problému jste vyřešili. I přesto se však najdou rostliny, které přežijí pravidelné sekání, herbicidy i vaše nářky. V tom případě vám nezbude nic jiného, než tasit nůž, nebo použít vyrývač plevele (Gardena, Fiskars) a vyrýpnout i poslední zbytky nechtěných „nájemníků“ vašeho trávníku – pampelišky, jetele, jitrocele. 

 

5. Když neprší, aspoň kape

Pravidelná zálivka trávníku po sečení – to je to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Ale kdy zalévat, čím a jak často? Je lepší voda ze studně, déšť nebo ta z vodovodu? Pravdou je, že jeden vydatný déšť udělá lepší službu než deset dávek umělé doplňkové závlahy. Co dalšího ještě platí o zavlažování? 

Náš tip:

  • v létě zalévejte ráno a večer, zálivka v pravé poledne nebo při plném slunci může trávu poškodit
  • mladou trávu polévejte častěji a menšími dávkami (1 – 2 mm) tak, aby se netvořily louže a půda byla neustále vlhká
  • u staršího trávníku jsou naopak žádoucí větší dávky zálivky (10 – 15 mm). Pak jej nechte pár dnů proschnout. Bude tak nucen využívat vláhu ze spodní části vegetace. Tímto nejenom podpoříte řádné zakořenění, ale zlepšíte pevnost travního drnu a jeho odolnost vůči suchu

 

6. Kde chybí, doplňte

Pokud má váš trávník „plešatá“ místa, jednoduše vysázejte nový. Pomocí hrábí půdu provzdušněte, nasypte travní semeno a hlínu na květy, zašlápněte a vydatně polijte. 

 

7. Nerovnosti vyrovnejte

Když vám vadí nepravidelný terén, malé nebo větší hromady, díry, jednoduše je uhlaďte. Dobrou službu udělá kompost, kterým stačí díru jenom zasypat. Stejně tak dobře funguje i hlína na květy. Pokud je díra hlubší, přimíchejte do hlíny i trochu travního semena. 

 

8. My se o to postaráme

Vypěstovat dokonalý trávník dá zabrat. Chce to čas a trpělivost. Pokud máte jiné starosti, ale přesto toužíte po krásném zeleném trávníku – u vás doma, kolem vaší firmy – směle se na nás obraťte.  Rádi se o váš zelený trávník postaráme za vás. 

zpět další
MENU
MENU