MENU MENU
global.loading
Máte zájem
o naše služby?
zavolejte
+420 727 956 406
Rádi se s Vámi potkáme osobně a poslechneme si podrobněji Vaši představu spolupráce.
Nebo nám napište
Ukažte, že nejste robot, vyberte číslo šest
Odesláním souhlasíte se Zásady zpracování osobních údajů
další

7 způsobů, jak se zbavit mechového polštáře

Oops! Dusí váš trávník mech? Pro někoho je to možná hezká dekorace, pro jiného ale katastrofa. O tom by věděli mluvit hlavně hrdí majitelé anglického trávníku. Nežádoucí mechové polštáře se objevují nejenom tam, ale i na střechách nebo v betonu. Neházejte však flintu do žita. Máme recept, jak se jich jednou pro vždy zbavit. 

Mech v trávníku

Mechu se nejlépe daří ve stinném a vlhkém prostředí s kyselou půdou. Trávníku naproti tomu prospívá slunce, propustná půda, hnojivo, živiny a půda s kyselostí mezi 5,5 a 7,0 pH. Co zabírá proti nežádoucí zelené složce vašeho trávníku? 

 • Přípravek na odstraňování mechu
  Chemické prostředky na eliminaci mechu (Mech-Stop) nařeďte vodou v poměru, jež je uvedený v návodu a poté aplikujte na mechové plochy. Vhodným obdobím je jaro. 
 •  Hnojivo obsahující železo
  Hnojivo na trávník, které obsahuje velké množství železa (Wolf-Garten), zabrání vzniku nových polštářů a účinně likviduje ty stávající. Existují i produkty s obsahem síranu železnatého. Přípravky na bázi alkalických kovů se při redukci mechu jeví jako velmi účinné. 
  POZOR! Vše, co přijde do kontaktu s tímto preparátem, se zbarví dočervena. Proto se ujistěte, že jej aplikujete jenom na mechové plochy. Zahradní nářadí po použití důkladně omyjte. 
 • Organické hnojivo na trávu
  Pokud v souladu s ochranou životního prostředí nechcete použít chemikálie, doporučujeme organická hnojiva na trávu (Vermaktiv Stimul, Natura). Jejich prostřednictvím zabráníte prorůstání mechu. Dlouhodobě totiž dokážou v půdě udržet humus a živiny. Za zkoušku stojí i dřevěný popel, kterým rovnoměrně posypte mechový koberec. Výsledek se brzy dostaví. 
 • Zvýšení pH půdy
  Pokud zjistíte, že pH vaší půdy kleslo pod 5,5, nebude to pro vás příznivá zpráva. Příliš kyselá půda totiž vytváří ideální podmínky pro růst mechu. I přesto však existuje řešení: vápno. Na 1 m2 trávníku nasypte 60g vápna, čímž zvýšíte pH půdy o 0,5. Chce to trochu matematiky: pokud má půda 5 pH a chcete je zvýšit na 6,5, budete potřebovat 3x60 g na metr čtvereční, což značí 180 g vápna. 
 • Sečení
  Pravidelné sekání trávníku podpoří jeho odolnost a pevnost. Abyste však zabránili růstu mechu, ideální je nechat jej ve výšce minimálně 5 cm. 
 • Provzdušňování
  Když je půda neprodyšná, lehce se v ní bude držet voda. A to také podporuje růst mechu. Ten pak dusí trávu a brzdí její růst. Když tedy na jaře a na podzim trávník provzdušníte, odměnou vám budou krásné zelené a husté koberce. (Jak na to, se dočtete v našem  blogu 8 tipů na anglický trávník). 
 • Minimalizace stínu
  Košaté koruny stromů a husté keře tvoří stíny, kde se rychle usadí  nežádoucí mech. Řešením je radikální řez, který odstraní stinná místa. 

Co dělat pravidelně?

Na jaře
- vertikutace/provzdušňování a hnojení trávníku

V létě
-    pravidelné sekání trávníku

Na podzim
-    vertikutace/provzdušňování a hnojení trávníku

Mech na střeše


Vypadá vaše střecha jako hobití doupě? Pokud máte keramickou nebo betonovou střešní krytinu, není se čeho obávat. Z dlouhodobého hlediska sice může dojít ke zkrácení její životnosti, ale nejde o žádnou katastrofu. Mít se na pozoru byste měli až v případě, pokud je vaše střecha kovová nebo na bázi asfaltových lepenek. Tam mohou být škody nedozírné. Mech totiž zadržuje vodu, a ta může spustit oxidační procesy. Co s tím? Pomůže vysokotlakový čistič a drátěný kartáč. Účinná je i modrá skalice, hašené vápno a chemické přípravky proti mechu. 

Mech v betonu

Betonový chodník nebo dlaždice s mechovou pokrývkou se nemusí každému líbit. Dřív nebo později se mech objeví všude. Pracné vykopávání motykou zkuste nahradit obyčejnou solí. S množstvím to však nepřehánějte. Pokud dáte soli víc, než je třeba, odstraníte sice mech, ale s ním i spoustu rostlinek, o které byste určitě nechtěli přijít. Jestli tato metoda nezabere, vezměte modrou skalici. Roztok v poměru 1:10 nastříkejte na mech. Jakmile skalice uschne, postříkejte dané místo ještě roztokem sody. Vzhledem k tomu, že mech si libuje v kyselém prostředí, spolehlivě zabírá i vápno smíchané s vodou. Mech lze odstranit i za pomocí vysokotlakového čističe. Pokud si mech i nadále žije svým životem, nezbývá, než vzít do ruky špachtli, kartáč nebo koště s pevnými štětinkami a vzhůru do práce! 

další
MENU
MENU