MENU MENU
global.loading
Máte zájem
o naše služby?
zavolejte
+420 727 956 406
Rádi se s Vámi potkáme osobně a poslechneme si podrobněji Vaši představu spolupráce.
Nebo nám napište
Ukažte, že nejste robot, vyberte číslo šest
Odesláním souhlasíte se Zásady zpracování osobních údajů
zpět další

Nesnášíte mytí oken?

Poradíme, jak to změnit  

Nedá se říct, že byste na mytí oken potřebovali doktorát, ale určitě oceníte několik rad od lidí, které mytí oken živí. A teď s pravdou ven: i vy nesnášíte mytí oken? Nejste sami. My vám však prozradíme pár triků, díky nimž si tuto činnost nejenom ulehčíte, ale možná v ní najdete i zalíbení.

Zbožňujeme sluneční paprsky. Mají však jednu nevýhodu: neustále nás dokážou konfrontovat s katastrofálně špinavou skleněnou výplní. Ano, je to jasné, naše okna potřebují okamžitou očistnou kúru. Máme dvě možnosti: buď to uděláme sami, nebo se obrátíme na profíky. V tom prvním případě budeme muset nejdříve překonat naši lenost a odpor k této práci, najít si na ni několik hodin našeho vzácného času, abychom posléze stejně zjistili, že okna jsou samá šmouha, že jsme zapomněli na žaluzie, parapety. Využijeme tedy druhou možnost a zavoláme si odbornou firmu. A proč jsme to vlastně neudělali hned? Neušetřili si čas a v podstatě zbytečnou námahu... Možná jsme věřili tomu, že uděláme nejenom něco užitečného, ale ještě přitom spálíme 350 kalorií – za předpokladu, že budeme pracovat alespoň 60 minut. No, to o těch kaloriích platí určitě.

Dvakrát za rok úplně stačí

Nemusíte mít strach, že vás profesionální mytí oken přivede na mizinu. Úplně postačí, pokud si takovou firmu objednáte dvakrát za rok. Ve většině domácností nastává období mytí oken kolem Velikonoc a o vánočních svátcích. Ideální počasí je 5 stupňů nad nulou a bez deště. A foukat může mírný vánek…

Kdy okna nemýt?

Mytí oken si určitě neobjednávejte, když venku pálí slunce a je kolem čtyřiceti stupňů. To pak hrozí, že se tekutý čisticí prostředek takřka okamžitě připálí na rozžhavené sklo. Opačným extrémem je zase zima a mráz. Tehdy voda z čisticího prostředku ihned zamrzne na skleněné výplni. Mýt okna se nevyplatí ani v období pylů. To se pak může stát, že výsledek snahy vaší nebo profesionální firmy zmizí, jen co zafouká vítr.

Čím méně, tím více

Možná si myslíte, že byste mohli ušetřit, pokud si mytí oken objednáte méně než dvakrát ročně. To je však omyl. Okna budou mnohem víc špinavá a jejich mytí zabere mnohem více času. Na druhou stranu, pokud žijete v centru města nebo v blízkosti staveniště, neprohloupíte, když si partu odborníků pozvete i častěji.

Čištění oken krok za krokem

 • Než se pustíte do mytí oken, odstraňte vše, co by vám mohlo komplikovat situaci nebo nám překážet: kytky z parapetů, záclony, závěsy.
 • Záclony můžete hned šoupnout do pračky. Až budou okna čistá, můžete je pověsit. Jednak si ušetříte čas a jednak vám prostor krásně provoní.
 • Zdi a strop zbavte pavučin.
 • Umyjte garnýže, vnitřní parapety. Na to vám postačí mýdlová voda, nebo saponát.
 • Umyjte žaluzie. Nejdřív je zlehka otřete prachovkou, pak i navlhčeným hadříkem. Na horizontální žaluzie můžete použít i vysavač se štěrbinovým nástavcem, případně i malý parní čistič. Důkladnější čištění žaluzií je však dobré nechat na specializovanou firmu.
 • Na řadě jsou rámy, venkovní parapety, sítě proti hmyzu. Postačí vám hadřík navlhčený v jemném saponátu. Abrazivní prostředky, jako je písek, nepoužívejte. Nejvíce znečištěné bývají kliky a prostor kolem nich.
 • Vyměňte vodu. Teď se konečně můžete pustit do mytí oken. Použijte stěrku, na kterou si nasaďte potah z mikrovlákna. Namočte ji do přípravku na mytí oken (Cleamen 112), do kterého lze přidat trochu octa. Ten zároveň působí jako přirozený odmašťovač a leštidlo.
 • Pomocí namočené stěrky a krouživých pohybů vytvoříte pěnu.
 • Poté si vezměte stěrku s gumovým břitem a plynulým pohybem pěnu setřete.
 • Pokud je okno silně znečištěné, můžete jej ještě předtím omýt čistou vodou.
 • A zbývá už jen vyleštit okno utěrkou z mikrovlákna a je hotovo!

 

Náš tip

 • na čištění oken nepoužívejte papírové utěrky ani noviny. Mohou sklo poškrábat, případně zanechat na skle tiskařkou barvu
 •  zkuste použít čisticí prostředky s nanočásticemi (Alori Naon, Larrin Nano). Nepotřebujete žádnou vodu. Navíc tyto prostředky obsahují vosk, který aktivně odpuzuje vodu, takže když prší, nezůstávají na sklech žádné fleky ani šmouhy (efekt tekutých stěračů)
 • těm, kteří se vyhýbají chemickým přípravkům a šetří přírodu, doporučujeme eko produkty jako například Ecover, FeelEco, Frosch

 Tak, kdy vám můžeme přijít umýt okna?

 

zpět další
MENU
MENU